Foto_6.jpg

16 Nëntor, 2023

Ekipi ynë shkëlqen në garën e radhës ndërkombëtare, “Skopje Open 2023”, që u zhvillua në
datat 11-12 Nëntor 2023 në Shkup, Maqedonia e Veriut, ku u përfaqësua nga 33 notarë.
Notarët arritën të fitojnë 14 medalje të arta, 10 medalje argjendi dhe 4 medalje bronzi.
Gjithashtu, notarët tanë kanë thyer 3 Rekorde Kombëtare. Notarët Arla Dermishi (13 vjeç) dhe
Luna Djarmati (12 vjeç) janë shpallur “Notarja më e mirë femër” për moshat 13-14 vjeç dhe 11-
12 vjeç. Të gjithë notarët e ekipeve kanë përmirësuar ndjeshëm rezultatet e tyre. Faleminderit
trajnerëve tanë: Sadik Mema dhe Eduart Cane.
Luna Djarmati, e cila u shpall “Notarja më e mirë e aktivitetit” për moshat 11-12 vjeç, fitoi: 3
medalje të arta dhe 1 medalje të argjendtë. Gjithashtu, ka thyer 2 Rekorde Kombëtare në 100 dhe
200 metra, shpinë për moshën 11-12 vjeç. Bravo Luna, për suksese të vazhdueshme.
Kampionia jonë Arla Dermishi spikat sërish në një tjetër aktivitet ndërkombëtar pas suksesit të
një jave më parë kur theu dy Rekorde Kombëtare në 50 metra stil i lirë dhe delfin. Edhe një herë
ajo shpallet “Notarja më e mirë e aktivitetit” për moshën 13-14 vjeç dhe thyen një tjetër rekord
kombëtar në garën e 100 metrave gjoks. Bravo kampionë, suksese të vazhdueshme.
Krenar për kampionët tanë.

Foto_12
Foto_13
Foto_9
Foto_11
Foto_3
Foto_8
Foto_1
Foto_5
Foto_6
Foto_4


bf8cc1b8-3888-43b9-aa73-2023358742b9.jpg

4 Shtator, 2023

Akademia e Notit Te Stela, 116 medalje në Kampionatin Kombëtar të Fëmijëve
Akademia e Notit “Te Stela” vazhdon me fitore absolute në kampionatet shqiptare të notit.
Fundjavën e kaluar më 2-3 Shtator 2023 u zhvillua Kampionati Kombëtar për Fëmijë i organizuar nga Federata Shqiptare e Notit.Akademia e Nortit “Te Stela” u shpall kampione absolute në këtë kompeticion duke fituar 116 medalje në total.Për femra, notaret e Akademisë fituan 31 Vende të Para, 10 Vende të Dyta dhe 6 Vende të Treta.
Në Kategorinë A për femra, notaret e “Te Stela” fituan 9 Medalje Ari, 1 Argjendi dhe 1 Bronzi.
Në Kategorinë B, notaret fituan 12 Medalje Ari; 8 Argjendi dhe 5 Bronzi. Në Kategorinë C, notaret e vogla fituan 10 Medalje Ari dhe 1 Argjendi.
Për meshkuj, notarët e vegjël fituan 26 Vende të Para, 25 Vende të Dyta dhe 13 Vende të Treta.
Në Kategorinë A, notarët fituan 9 Medalje Ari; 9 Argjendi dhe 6 Bronzi. Në Kategorinë B, fituan 11 Medalje Ari; 6 Argjendi dhe 5 Brozni. Në Kategorinë C, notarët e vegjël fituan 6 Medalje Ari, 10 Argjendi dhe 2 Bronzi.
Notarët më të mirë të Kampionatit sipas kategorive:
Kategoria C – Leon Hoxha; Sibora Dusha
Kategoria B – Luna Diarmati; Drin Karanxha
Kategoria A – Arla Dermishi
Akademia e Notit Te Stela, Shtëpia e Kampionëve vazhdon drejt medaljeve dhe rekordeve të radhës.b1a3aa85-1f3c-4b7e-a61c-076bd36dc4dc-1200x900.jpg

4 Shtator, 2023

Si çdo vit, Faderata Shqipare e Notit e organizoi kampionatin në pishinën 25 m te Stela Sport Center. Në aktivitet morën pjesë 6 ekipe, ku Akademia e Notit te Stela u shpall kampione absolute për të rritur dhe të rinj.

🏆Kampion Kombëtar për të rritur (meshkuj)

🏆Kampion Kombëtar për të rritura (femra)

🏆Kampion Kombëtar për të rinj (meshkuj)

🏆Kampion Kombëtar për të reja (femra)

🏆Sportisti më i mirë për të rritur – MARK DUCAJ

🏆Sportistja më e mirë për të rritura – KALTRA MEÇA

🏆Sportisti më i mirë për të rinj – PAOLO PRISKA

🏆Sportistja më e mirë për të reja – KALTRA MEÇA

💪💪👏👏 18 rekorde Kombëtare

b1a3aa85-1f3c-4b7e-a61c-076bd36dc4dc
80398934-f70e-4af1-a038-657abe60ff6e
c9ba8a6e-9770-4a28-bede-42d47c57d377
ec326ced-eee6-44d4-b9b2-ddbbce27d6ce
109384f9-f443-4ca6-b643-d3b46f5916e7
13f08deb-ed6a-49b5-a86b-c7f7c33e5218
8964d423-c383-4e48-aa9a-4aac8d0e709b


2022_05_17_3-1200x900.jpg

17 Maj, 2022

Kampionati Shqiptar i Notit për Fëmijë/ Akademia e Notit “Te Stela” fiton 121 medalje   

Kampionati Shqiptar i Notit për Fëmijë u zhvillua Te Stela Resort më 13-15 Maj 2022.

Akademia e Notit “Te Stela” vazhdon traditën duke u shpallur kampione absolute për meshkuj dhe për femra. Në këtë kampionat, notarët e Akademisë sonë siguruan:

65 vende të para

32 vende të dyta

24 vende të treta

Gjithashtu, u regjistruan edhe 9 Rekorde Kombëtare, nga të cilat 5 ekipore dhe 4 individuale

Arla Dermishi – Notarja më e mirë për Kategorinë B

Evie Asllanaj – Notarja më e mirë për Kategorinë C

Albi Deda – Notari më i mirë për Kategorinë C

Tradita vazhdon…delfin_cup_2-1200x900.jpg

31 Mars, 2022

Akademia e Notit “Te Stela” fiton 26 medalje në eventin ndërkombëtar “Delfin Cup”    

Akademia e Notit “Te Stela” shkëlqen në eventin “Delfin Cup” të zhvilluar në Shkup duke vazhduar traditën e paraqitjeve dinjitoze dhe përmirësimit të rezultateve në kompeticionet ndërkombëtare. Në këtë event, “A.N. Te Stela” u përfaqësua me notarë të moshave të vogla dhe të rinj, të cilët fituan 26 medaje në total, nga të cilat 14 medalje ari, 5 medalje argjendi dhe 7 medalje bronzi.

Notarja Arla Dërmishi ka thyeje 2 rekorde kombëtare për moshat 11-12 vjeç në stilin “Flutur” 50 & 100 m. Notari Mark Ducaj u shpall “Notari më i mirë” i të gjithë aktivitetit. Gjithashtu, Ducaj vendosi 3 rekorde kombëtare për të Rritur në “Stilin e lirë” 200, 400 & 800 m.

Akademia e Notit “Te Stela” falënderon të gjithë notarët për arritjen e këtyre rezultateve shumë të mira si edhe trajnerët Sadik Mema dhe Eduart Cane për punën e palodhur që bëjnë çdo ditë.

Vazhdojmë përpara drejt sukseseve të radhës…2021_12_29_blog3.jpeg

29 Dhjetor, 2021

Një vit pa Klavio Meça!

Federata Shqiptare e Notit organizoi në ambientet e Te Stela Sport Center aktivitetin “Kupa Klavio Meça”.

Familjarë, miq, trajnerë dhe notarë nga e gjithë Shqipëria kujtuan të përlotur kampionin Klavio Meça. Ai ishte simbol i punës, sakrificës dhe i njeriut të mirë që do të shërbejë për të gjithë ata që e ushtrojnë këtë sport. Rekordmen absolut në 100, 200, 400, 800, 1500 metra stil i lirë. Gjithashtu, ishte rekordmen në 400 m stil i lirë në Kampionatin Botëror të Notit të zhvilluar në Budapest në vitin 2017. “Kupa Klavio Meça” do të zhvillohet çdo vit për të kujtuar emrin e një kampioni që nuk do të harrohet asnjëherë.Foto_18.jpeg-e1639390972802-1200x516.jpg

9 Dhjetor, 2021

Zhvillohet Te Stela Resort aktiviteti përkujtimor Kupa “Ilir Gjebrea”

Te Stela Resort dhe Akademia e Notit Te Stela vazhdojnë të kontribuojnë maksimalisht në zhvillimin dhe promovimin e sportit të notit. Gjithashtu, Te Stela Resort është kthyer në një “shtëpi” për aktivitetet e notit. Një prej tyre ishte edhe aktiviteti përkujtimor Kupa “Ilir Gjebrea”, në kujtim të Mjeshtrit të Madh të notit, i cili u nda nga jeta një vit më parë për shkak të Covid-19.

Aktiviteti u organizua nga Shoqata Kombëtare e Veteranëve të Notit në bashkëpunim me Te Stela Resort dhe RTSH Sport, ndërsa morën pjesë notarë veteranë nga e gjithë Shqipëria dhe Kosova, si edhe notarë të Akademisë së Notit Te Stela, për të nderuar figurën e “Mjeshtrit të Madh”, Ilir Gjebrea. Shoqata Kombëtare e Veteranëve të Notit i ka akorduar një Çertifikatë Mirënjohje ish-kampionit Gjebrea me motivacionin: “për kontributin e shquar në sportin e notit në Shqipëri nëpërmjet rezultateve të shkëlqyera të notit duke shërbyer si model i brezave.

Gjebrea ka qenë një nga rekordmenët e notit që ka garuar kryesisht në 100 dhe 200 metra dhe njihej me nofkën “peshkaqeni”.te-stela-blog3-1200x675.jpg

6 Dhjetor, 2021

Te Stela Resort fiton çmimin e “Turizmit Familjar” në eventin e “Ndarjes së Çmimeve në Industrinë e Turizmit në Ballkan”, BATI 2021

Mirënjohës dhe të motivuar pas çmimit të radhës në Industrinë e Turizmit.

Në datën 2 Dhjetor, në eventin e “Ndarjes së Çmimeve në Industrinë e Turizmit në Ballkan”, BATI 2021 që u zhvillua në Sofje të Bullgarisë, Te Stela Resort fitoi çmimin e “Turizmit Familjar”. Një nder i madh për Te Stela Group që vlerësohet me një tjetër çmim në fushën e turizmit duke na bërë mirënjohës, të gëzuar dhe më të motivuar për të vazhduar rrugën që kemi nisur shumë vite më parë. Jemi të angazhuar që në 2022-in të vazhdojmë të kemi si pikë reference mikpritjen shqiptare: Shtëpia është e Zotit dhe e Mikut!

Falënderojmë Ambasadoren e Shqipërisë në Bullgari, Znj. Donika Hoxha për mikpritjen e ngrohtë, për punën e shkëlqyer për pjesëmarrjen e Shqipërisë në këtë event si edhe për angazhimin e saj për zhvillimin e turizmit ballkanik.

Një falënderim special për të gjithë partnerët, mbështetësit dhe klientët tanë të shumtë që na kanë besuar dhe vazhdojnë të besojnë te resorti ynë.